Pozityvas ar amžinas stresas?
Nemažai vadovų yra linkę itin spausti darbuotojus. Amžino stresas ir įrampos atmosfera dėl kasdien augančių tikslų ir vidinės konkurencijos dažnai priimamas kaip sveikintinas dalykas, nes neva, tai skatina darbuotojus neatsipalaiduoti ir dirbti dar efektyviau. Dažnai vyrauja nuomonė, streso ir įtampos spaudžiami darbuotojai dirba daugiau ir greičiau. Tačiau tai tik viena medalio pusė.
Spaudžiami darbuotojai dažniau skundžiasi sveikatos sutrikimais, jie nepailsi per atostogas. Tyrimai rodo, kad chroniškas stresas lemia galvos skausmus, širdies ligas ir depresiją. Nuolat stresą patiriantis darbuotojas yra linkęs kenkti sau rūkydamas, neturi laiko sveikam poilsiui ir šeimai.
Įtemptoje situacijoje patiriamas susijaudinimas ar netgi padidėjusi motyvacija greit dingsta, jei stresas patiriamas nuolat. Darbuotojo įsitraukimas yra tiesiogiai proporcingas jo savivertės jausmui, saugumui ir gaunamai pagarbai, kai tuo tarpu stresinė aplinka, kuria priešingą atmosferą.
Darbdaviai dažnai mano, kad sporto salė tiesiog biure ar stalo teniso stalas atpirks patiriamą stresą, tačiau nemažai tyrimų rodo, kad darbuotojai pirmiausia vertina pozityvią ir atvirą darbo atmosferą, o ne darbdavio suteikiamus materialius darbo vietos patobulinimus.
Stresas ir įtampa taip pat yra viena iš didelės darbuotojų kaitos priežasčių. Kartais tam, kad sulaikytumėte pavargusį darbuotoją jums nepakaks nei pakelto atlyginimo, nei paaukštinimo. Tuo tarpu naujo darbuotojo paieška, mokymai ir tikėtina mažesnis produktyvumas už didesnį atlyginimą tikrai neprisidės prie galutinės pelno eilutės.
Tad ką daryti?
Pirmiausia reiktų suprasti, kad pozityvi darbo aplinka neatsiejama nuo darbuotojo savijautos. O darbuotojo savijauta savo ruožtu priklauso nuo komandos ryšių ir draugiškumo, palaikymo, ne kaltinimo, o skatinimo mokytis iš klaidų, formuluojamų tikslų, pagarbos ir pasitikėjimo.
Komandos vidinių ryšių stiprinimas ir visokeriopas skatinimas turėtų būti vienas iš didžiausių prioritetų. Savimi pasitikinti „sucementuota“ komanda bus atvira naujoms idėjoms, palaikys savo narius ir visada jiems padės. Netgi iškritus iš komandos vienam nariui, kiti be vargo pavaduos kolegą. Mokymosi atmosfera ir skatinimas kalbėti apie pastebėtus procesų trūkumus ir siūlyti naujas idėjas kurs ne baimės ir streso, o pozityvo kultūrą.
Apibendrinant, pozityvi darbo atmosfera yra visad perspektyvesnė ilguoju laikotarpiu nes skatina ne stresą ir baimę, o teigiamas emocijas. Savo ruožtu teigiamos emocijos gerina komandos narių tarpusavio santykius ir ryšius, skatina naujas idėjas. Ko gero neįmanoma visiškai išvengti streso darbe ir tai neturėtų būti vienintelis tikslas, tačiau pozityvi darbo atmosfera padės darbuotojui greičiau atsigauti po stresinės situacijos ir grįžti į įprastą darbo ritmą. Teigiama darbo aplinka skatins esamų darbuotojų įsitraukimą ir lojalumą, o jų rekomendacijos padės pritraukti į komandą naujus.
No Comments