22798
post-template-default,single,single-post,postid-22798,single-format-standard,theme-stockholm,qi-blocks-1.2.3,qodef-gutenberg--no-touch,qode-social-login-1.1.2,qode-restaurant-1.1.1,stockholm-core-2.4,woocommerce-no-js,qodef-qi--no-touch,qi-addons-for-elementor-1.6.3,select-theme-ver-9.6,ajax_fade,page_not_loaded,vertical_menu_enabled,,qode_menu_,qode-wpml-enabled,qode-single-product-thumbs-below,wpb-js-composer js-comp-ver-6.13.0,vc_responsive,elementor-default,elementor-kit-22969
Title Image

Kaip parengti efektyvų darbo pokalbio scenarijų?

Kaip parengti efektyvų darbo pokalbį

Kaip parengti efektyvų darbo pokalbio scenarijų?

Naujo darbuotojo suradimas – ilgas ir daug darbdavio sąnaudų reikalaujantis procesas. Pastaruoju metu didėjanti darbuotojų kaita sąlygoja rinkoje vis dažniau vykdomus atrankų konkursus. Įmonėms iššūkiu tampa ne tik surasti gerą ir patikimą darbuotoją, bet ir jį išlaikyti. Tuo tarpu įdarbinus netinkamą arba lūkesčių nepateisinusį darbuotoją, jį tenka atleisti dar per bandomąjį laikotarpį, o atranką organizuoti iš naujo. Tai ne tik padvigubina laiko bei darbo sąnaudas, bet ir patiriami finansiniai nuostoliai, kadangi toks darbuotojas per išdirbtą laiką nesukuria įmonei jokios pridėtinės vertės.

Tam, kad kuo tiksliau ir atsakingiau atrinktume kandidatą, privalome atkreipti dėmesį į darbo pokalbio scenarijaus parengimą. Be tinkamo plano, struktūros ir tikslo, darbo pokalbis bus tik paviršutinis ir kandidatą teks rinktis ne pagal jo charakterį, sugebėjimus, vidinę motyvaciją, bet pagal intuiciją. Paprastai labiau patyrę atrankų specialistai žino, kad efektyviam darbo pokalbiui reikia iš anksto numatyti jo struktūrą arba kitaip tariant, scenarijų. Tam gali praversti keleto metodų žinojimas.

Struktūrizavimas. Kiekvieno darbo pokalbio tikslas yra sužinoti kuo daugiau vertingos informacijos apie kandidatą. Tai geriausia yra padaryti parengiant klausimus po susipažinimo su kandidato anketa. Klausimai turėtų būti rengiami remiantis tam tikra iš anksto suplanuota struktūra. Yra skiriamos trys interviu rūšys:

  1. struktūrizuotas interviu;
  2. nestruktūrizuotas interviu;
  3. pusiau struktūrizuotas interviu.

Struktūrizuotas interviu pasižymi griežtu numatyto plano laikymusi. Dažniausiai yra iš anksto sudaromas klausimynas, į kurio klausimus atsako visi dalyvaujantys kandidatai. Interviu metu klausimai yra užduodami pagal iš anksto numatytą planą. Tokio tipo darbo pokalbio scenarijus dažniausiai naudojamas, kuomet siūlomas darbas yra individualus, nereikalauja išskirtinių darbuotojo savybių, patirties ar komunikabilumo.

Nestruktūrizuotas interviu yra paremtas improvizaciniais bei atvirais klausimais (minimaliai remiantis numatytu planu), kurie yra užduodami eigoje pokalbio norint sužinoti kuo daugiau detalesnės informacijos apie kandidato charakterį, būdą, patirtį bei asmeninius gebėjimus. Šis būdas padeda ženkliai taupyti laiką, tačiau ne visuomet išpildo užsibrėžtus darbo pokalbio tikslus.

Pusiau struktūrizuotas interviu leidžia ne tik tiksliau nustatyti kandidato privalumus ir trūkumus, bet ir nukrypstant nuo plano su kandidatu užmegzti diskusiją aktualia tema bei suprasti jo pasaulėžiūrą. Šį metodą naudoja patyrę personalo specialistai, kadangi jis yra ne tik išsamus, bet ir atviras. Tik atsipalaidavęs ir nejausdamas spaudimo kandidatas gali atsiverti ir kalbėti nuoširdžiai. Kuo pokalbyje daugiau nuoširdumo, tuo efektyvesnis jis bus.

Pasirengimas. Pasirengimo stadijoje svarbiausią funkciją atlieka pokalbio planavimas ir tinkamų klausimų suformulavimas. Kuomet pagal siūlomą poziciją nusprendėme, kokia bus interviu struktūra, beliko sudaryti aktualių klausimų planą. Tai ne tik padės nepamiršti svarbių klausimų, bet ir leis valdyti pokalbį bei suteiks jam struktūrą, loginę seką. Planą turėtų sudaryti šių sričių klausimai:

  1. Kandidato darbinė veikla – patirtis, kompetencija, privalumai, trūkumai.
  2. Darbiniai santykiai – charakterio savybės, atsakingumas, darbinių santykių istorija.
  3. Pasiekimai – baigti kursai, seminarai, apdovanojimai, darbiniai įvertinimai.
  4. Asmeniniai interesai – hobiai, pomėgiai.
  5. Bendros gyvenimo aplinkybės – sveikatos būklė, šeimyninis statusas, gyvenamoji vieta.
  6. Įsidarbinimo motyvai – prioritetai darbe, paskatinimai, motyvacija.

Pagrindinis dalykas efektyvaus darbo pokalbio scenarijaus parengimo procese yra teisingų klausimų pagrįstas formulavimas, kuris nustato aiškią pokalbio krypti ir struktūrą. Vadovaudamiesi šiomis metodikomis ne tik padidinsite šansus išsirinkti patikimiausią ir verčiausią darbuotoją, bet ir užtikrinsite, kad jis liks dirbti jums ilgesnį laikotarpį kurdamas pridėtinę vertę įmonėje. Kiekvienas darbdavys žino, kad geras darbuotojas – vertybė, o darbo pokalbis – gero darbuotojo kelio pradžia įmonėje.

Patiko? Įvertinkite įrašą!
No Comments

Post a Comment